0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uus-Meremaa küsitlusest selgub, et e-sigarette kasutatakse eelkõige suitsetamisest loobumiseks

Uus-Meremaal küsitleti hiljuti mitmeid e-sigareti kasutajaid. Selgus, et enamus neist hakkas e-sigarette kasutama selleks, et suitsetamisest loobuda ning enamikul küsitletutest see ka õnnestus.

Interneti küsitluses, mida viis läbi Dr Penny Truman Massey Ülikoolist 2016. aastal, küsitleti 218 inimest, kes olid e-sigareti kasutajad. Enamik küsitletutest olid eelnevalt suitsetajad olnud, kuid kolmandik neist olid täielikult suitsetamisest loobunud, ülejäänud olid märgatavalt oma tubakatarbimist vähendanud. Nendest kolm ei olnud eelnevalt tubakatooteid tarbinud, kuid ei olnud ka e-sigarettide tõttu tubakatarbimisega algust teinud.

Samuti tuli välja, et enamik küsitletutest ootas hommikul kauem e-sigareti tarvitamisega, kui nad seda sigarette tarvitades olid teinud. Samuti olid nad nikotiini taset e-vedelikus järjepidevalt vähendanud.

Küsitluse tulemused näitavad, et kuigi osadel inimestel läheb sigarettidest täielikult loobumine ning e-sigareti kasutama hakkamine üsna kiirelt, siis teistel on ülemineku periood pikem.

Enamik osalenutest olid mitmeid kordi oma e-sigaretti vahetanud ning paljud olid hakanud katsetama tubakamaitseliste e-vedelike asemel erinevate maitsetega e-vedelikke, kuni leidsid need e-vedelikud, mis neile meelepärased olid, misjärel hakati neid igapäevaselt kasutama.

Kuigi e-vedelike müümine on Uus-Meremaal veel illegaalne, siis kavatseb valitsus need lähiajal legaliseerida, samuti müüvad mitmed poed e-vedelikke juba üsna avalikult üle leti.

Uurijad, kelle hulgas oli ka näiteks Massey Ülikooli rahvatervise ekspert Marewa Glover ning endine ’’Action on Smoking and Health’’ ehk ASH juht Trish Fraser leidsid, et e-sigarettide legaliseerimine eemaldaks tõkked suitsetajate jaoks, kes soovivad sellest loobuda ning e-sigarette kasutama hakata.

Samuti soovivad nad näha rohkem uuringuid, eriti suitsetajate kohta, kes e-sigarette kasutades suitsetamisest loobuda üritavad. Uus-Meremaal on umbes 63000 e-sigareti kasutajat ning teadmata arv harvemaid e-sigareti kasutajaid.

Gloveri sõnul aitab antud seadusemuudatus kiirendada suitsetajate üleminekut e-sigarettidele. Samuti julgustaks valitsuse selge seisukoht sellest, et e-sigaretid on tunduvalt vähem kahjulikud kui tavalised sigaretid, suitsetajaid kes ei ole võibolla alternatiivsetest toodetest nii teadlikud.

Glover on täheldanud, et mitmed terviseeksperdid levitavad e-sigarettide kohta valeinformatsiooni, mistõttu ei julge mitmed suitsetajad e-sigarette kasutama hakata. Sellele tuleks teha kiire lõpp, kui riik soovib suitsetajate arvu märgatavalt vähendada.

×