0
Klienditeenindus ×

Alates 01.07.2019 ei ole lubatud e-sigareti ja SNUS-i tooteid veebis osta ega müüa Tubakaseadusest tulenevalt.

Teadlased: e-sigaretid on kasulikud

Briti teadussarja BBC Horizon poolt kuu aega väldanud põhjalik eksperiment tõestas, et e-sigaretid vähendavad rahva tervisekahjusid.

BBC Horizon, mis on üle 40 aasta eetris olnud teadusele pühendatud Briti dokumentaalsari, tegi katse e-sigarettidega, saamaks vastust küsimusele, kas e-sigaretid aitavad suitsetamist maha jätta ja millised on terviseriskid. Vastus on: aitavad ja riske on vähe.

Sarjas püstitatakse küsimus: kas oleme teel revolutsioonile tervise valdkonnas või teeme panuseid katastroofile? Vastuse leidmiseks hakkas saatejuht, kes polnud varem kunagi suitsetanud, ise e-sigarette tõmbama. Dr Lee Dawkins, kes teda selle käigus kontrollis, tõdes, et ta võib sattuda sõltuvusse ning tal võib tekkida peavalu ja iiveldus. Seda siiski ei juhtunud.

Saates tõdetakse, et veel eelmise sajandi keskel reklaamisid sigarette Hollywoodi superstaarid ja oma õnnistuse andsid isegi arstid. „Praegu oleme olukorras, kus me oleme teadlikud suitsetamise terviseriskidest, kuid ikkagi on Ühendkuningriikides 10 miljonit suitsetajat, kellest pooled surevad suitsetamisest tingitud haigustesse,“ tõdes saatejuht.

Kas e-sigaretid on lahendus sellele surmavale harjumusele? Uuringud on näidanud, et kõige rohkem tarbivad e-sigarette endised suitsetajad.
 

Briti esinduslikul telesarjal on eelarve, mis võimaldas teha suurejoonelise eksperimendi, mida juhtisid professorid Paul Aveyard Oxfordi ülikoolist ja Peter Hajek Londoni Queen Mary ülikoolist. Nad võtsid 23 vabatahtlikku ahelsuitsetajat, kes tahtsid suitsetamisest loobuda ja jagasid nad kolmeks rühmaks: esimene üritas kuu aja jooksul suitsetamisest loobuda lihtsalt niisama, teine üritas seda nikotiiniplaastrite abil ja kolmas e-sigarettidega. Selle aja jooksul olid nad pidevalt arstide järelevalve all ning kõigile tehti pidevalt terviseuuringuid.

Teadlased selgitavad sarjas, et e-vedelik sisaldab peamiselt järgmisi aineid: glütserool, propüleenglütserool, maitsestamisaineid, vesi ja nikotiin. Kolmemõõtmelise graafikuga, kus analüüsitakse 6000 ainet, näidatakse selgelt, et sigaretisuitsus on tuhandeid kahjulikke aineid, samas kui e-sigaretiga sisse hingates on kahjulikke aineid ainult mõned ja needki on oluliselt väiksemas koguses kui tubakasuitsus. „Faktipõhiselt võib väita, et e-sigareti suitsus on 95% vähem kahjulikke aineid. Me ei saa väita, et e-sigaretid on täiesti kahjutud, kuid neis ei ole aineid, millest organism taastuda ei saaks – erinevalt sigarettidest,“ ütlevad teadlased telesarjas.

Analüüsid näitasid, et maitseainetel on erinev mõju ja et sigaretid on tapvad. Katse käigus tegi spetsiaalne masin 55 pahvi mentooli ja pinakolaadaga maitsestatud e-sigarettidega ja tavalise sigaretiga, pannes selle kokku tervete rakkudega. Pinakolaadaga jäid ellu 53% rakkudest, millega neid „suitsutati“, mentooli puhul aga ainult 25% rakkudest. Mentool ei ole tervisele hea, tõdetakse sarjas. Mis veelgi tähtsam - tavalise sigareti puhul jäi ellu ainult 6% rakkudest, millest saab järeldada, et tubakasuits on oluliselt kahjulikum.

Teisest katsest selgus, et e-sigareti suitsus on 99% vähem toksiine. Samal ajal tõdetakse, et pikaajalisi mõjusid ei ole praeguse seisuga võimalik hinnata.

Üks asi, mis on sigarettidel ja e-sigarettidel ühine, on nikotiinisisaldus (kuigi on ka e-vedelikke, milles nikotiin puudub). Kui kahjulik on nikotiin? Ekspertide hinnangud lahknevad. Mõned ütlevad, et nikotiin ei ole iseenesest tingimata tervisele kahjulik, teised ütlevad, et riskid on olemas ja et rakud surevad.

Saatejuht tarbis nikotiiniga e-vedelikku. Mõnedes testides läks tal isegi paremini kui varem, mõnedes aga halvemini. Aga arstid tõdevad saates, et teatud ajuhaiguste, näiteks Parkinsoni tõve puhul võib nikotiin isegi abiks olla. Samas on see aga sõltuvust tekitav aine.

Kuid millised olid BBC Horizoni poolt läbi viidud katse tulemused?

Esimesest rühmast, mis üritas suitsetamist niisama maha jätta, suutsid seda seitsmest kaks. „See pole eriti särav tulemus,“ ütles saatejuht.

Teisest rühmast, mis üritas suitsetamist nikotiini asendusainetega maha jätta, suutsid seda kaheksast seitse – mis on väga hea tulemus.

Kolmandast rühmast, mis üritas suitsetamist maha jätta e-sigarettide abil, oli tulemus sama: seitse kaheksast katsealusest jättis suitsetamise maha, tõestades sellega, et e-sigaretid on vähemalt sama efektiivne viis suitsetamisest loobumiseks.

Pärast katse lõppemist arstide konsiiliumi poolt tehtud põhjalikud analüüsid näitasid, et kõigil, kes suitsetamise maha jätsid, kahanes kahjulike ainete sisaldus kopsudes peaaegu olematuks. Nikotiini sisaldus organismis kahanes poole võrra isegi neil, kes hakkasid e-sigarette tõmbama. Neil, kes niisama suitsetamise maha jätsid, kahanes see 25% tasemele. Testides, kus mõõdeti õhu sisenemist kopsudesse, läks aga kõigil mahajätjatel oluliselt paremini kui suitsetajatel.

„Kõige muljetavaldav oli minu jaoks see, et suitsetamise mahajätmine, ükskõik, kuidas seda tehakse, parandab tervist juba nelja nädalaga,“ ütles saatejuht.

Ka mittesuitsetajast saatejuhile, kes hakkas e-sigarette tõmbama, tehtud testid näitasid, et inimesed, kes varem ei ole suitsetanud, võivad nad kergeid – kuid tavasuitsetamisega võrreldamatuid – kahjustusi kopsudele tekitada.

BBC teadussari Horizon järeldab meditsiiniliste testide ja teadlaste analüüside põhjal, et e-sigaretid on tavasigarettidest märkimisväärselt vähem kahjulikud ning on tõestatult heaks mooduseks suitsetamisest loobumiseks. Veipimine võib tekitada kergeid tervisekahjusid neile, kes ei ole varem suitsetanud, kuid need on väga väiksed.

Igal juhul vähendab e-sigarettide tõmbamine tavasuitsetamisega võrreldes oluliselt rahva tervisekahjusid. „See võib muuta kogu maailma inimeste tervist,“ võttis saatejuht kuu aega kestnud katse kokku.
 

×