0
Klienditeenindus ×

Alates 01.07.2019 ei ole lubatud e-sigareti ja SNUS-i tooteid veebis osta ega müüa Tubakaseadusest tulenevalt.

Suitsetamise mahajätmine ja e-sigaretid – mis on oluline?

Suitsetamise mahajätmine võib paljude jaoks tähendada meditsiinilist protsessi, mida nimetatakse nikotiini asendusraviks. Kui puhtalt tahtejõust ei piisa, võib edukaks loobumiseks olla tarvilik suitsetamises kõige rohkem sõltuvusttekitava aine – nikotiini – tarbimine mõne ohutuma vahendi abil. Ametlikud asendusravimeetodid on küll ka nõustamine või psühhoteraapia, paljud aga toetuvad apteegist saadavatele võimalustele või isegi ravimitele.

Üha enam uuritakse e-sigarettide tõhusust ja ohutust võrreldes ametlike asendusravivõimalustega ja tulemused on olnud positiivsed. Mis on siis nikotiini asendusravi olemus ja sarnasused e-sigarettidega?

Lähemalt asendusravist

Suitsetamine on meie aja üks suurimaid terviseprobleeme ja sellega võitlemiseks on astutud mitmeid samme. Inimesi on erinevaid, eri tahtmiste ja vajadustega, mis tähendab, et üks kindel meetod ei pruugi sobida kõigile. Nüüdseks on aga võimalusi mitmeid.

Enim-levinud on otsesed nikotiiniasendajad:

  • plaastrid,
  • nätsud,
  • spreid,
  • tabletid,
  • inhalaatorid.

Suitsetamise mahajätmine

Nende eelis on nikotiinivajaduse rahuldamine, mis tähendab vähem füüsilisi kõrvalnähtusid mahajätmisel. Küll aga võib protsessi raskendada kasutajamugavus, nt nätsude vänge maitse või pihustatava nikotiini manustamine. Plaastrid eelkõige (vähemal määral ka teised asendajad) ei arvesta psühholoogilist vajadust, milleks on tegevus – suitsu tõmbamine.

Suitsetamise mahajätmine võib olla psüühiliselt raske, sel puhul tuleb appi teraapia ja tugi. Psühhiaatriline ravi võib isegi hõlmata bupropiooni tarvitamist, mis on antidepressant ja reguleerib (nikotiiniga sarnaselt) dopamiini eraldumist.

E-sigareti eelis

E-sigaretid on osutunud populaarseks ja töötavaks loobumisvõimaluseks, kuna need asendavad kõiki suitsetamisega seonduvaid tegevusi ja omadusi. E-sigareti kasutamine võimaldab:

  • nikotiini tarvitada ilma kantserogeensete ainete ja põlemisprotsessita;
  • tavasigareti maitset tunda;
  • suitsetamise tegevust jäljendada.

Nikotiini asendusravi pakub mitut sammu nii psühholoogilise kui ka füüsilise osapoolega tegelemiseks, e-sigaret muudab aga kõik vajaminevad sammud üheks. Igal juhul võib suitsetamise mahajätmine nõuda tahtejõudu. Võimalusi aga on; ka e-sigaretid väärivad tunnustamist kui efektiivset meetodit suitsetamisest loobumiseks.

Kas suitsetamise mahajätmine e-sigareti abil on sama ohutu?

Suitsetamise mahajätmine nii asendusravi kui ka e-sigarettide abil tähendab kontrollitud nikotiini tarbimist ja kõige kahjulikemate suitsetamisprotsesside vältimist. Mõlema meetodiga seonduvad riskid on ka järjepideva uuringu all. Siiani on uuringud tõestanud, et e-sigaretid on vähemalt 95% ohutumad, kui tavalised sigaretid.

Kui aga võrrelda teiste võimalustega – hiljutine Suurbritannias teostatud sõltumatu uuring demonstreeris, et e-sigaretid on nikotiini asendusraviga samavõrra ohutud. Samuti pöörasid teadlased tähelepanu sellele, et paljud eelnevad uuringud, mis on näidanud e-sigarettide toksilisust, on teostatud ebasobivatel tingimustel.

Vali endale sobiv

Suitsetamise mahajätmiseks on valikuid palju, igal võimalusel on omad eelised. Samas tasub ka olla teadlik, et e-sigaretid on paljuski samaväärsed apteegist saadavate võimalustega. Mis muudab e-sigaretid teiste kõrval unikaalseks on suitsetamiskombe ohutum jäljendamine.

Loe lisaks: Suitsetamine ei võrdu e-sigareti kasutamisega

×