0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Oma tööga maailma väikestviisi muutmas

Eesmärk vähendada tubakatarbimist

Ehkki Nicorexi vaatleb laiem avalikkus tihtilugu tubakatootjana, on ettevõtte eesmärk hoopiski tubakatarbimist vähendada. See kõik sai alguse 2013. aastal, mil tänase ettevõtte üks eelkäijatest, Elgery Group, alustas Eestis e-sigarettide maaletoomist ja edasimüüki. Ettevõtet saatis suur edu, mistõttu 2018. aastal ostis Elgery Groupi ära tolleaegne konkurent Nicorex Baltic OÜ. Nüüd tegutsetaksegi Nicorexi nime all. Ettevõtte tegevjuht Diane Sirelpuu tuli 2013. aastal tööle peamiselt seetõttu, et anda oma panus e-sigarettide levikule ja vähendada sellega suitsetamisest tingitud kahjulikku mõju inimeste seas: “Tänu meie poolt turule toodud asendustoodetele elavad inimesed kauem, kuna e-sigaretti tehes vähendavad nad suitsetamisest tekkivaid tervisekahjustusi. Kuigi ka e-sigaretis on nikotiin sees, on see erinevate uuringute kohaselt 95% vähem kahjulik kui tavaline suits. Kui inimene teeb aga suitsu, siis ta sureb ligikaudu kümme aastat varem kui peaks.” 

Missioon pakkuda inimestele tuge suitsetamisest loobumisel

Diane tuli ettevõttesse tööle Tallinna Ülikooli ärikorralduse ja halduseriala õpingute kõrvalt ja alustas oma karjääri Rakvere E-sigaretipoes konsultandina. Tänaseni on Diane jaoks kõige olulisemal kohal oma töös anda oma panus suitsetamisest tulenevate tervisekahjude vähendamiseks: “Tihtilugu alahinnatakse ja pisendatakse suitsetajate muret ja jäetakse mulje nagu tegemist oleks nõrkade inimestega, kes ei suuda suitsetamist maha jätta. Tegelikkuses on see aga tugev sõltuvus ja mul on hea meel, et e-sigarettide näol on olemas asendustooted, mille tarbimisel ei saa inimese organism tuhandeid mürke, mida leidub tavasigarettides ja mille abil tavasigarettidest täielikult loobuda.

Meie suurem missioon on olla inimestele toeks suitsetamisest loobumisel.” Diane on inimene, kes suhtub oma ettevõtmistesse suure kire ja pühendumisega. See on ka üks peamisi põhjusi, miks ta järk-järgult arenedes jõudis vaid kuue aastaga konsultandist tegevjuhiks. Kõik see on toimunud loomuliku jadana erinevate tegevuste tulemusel. Juba lapsest saati on ta olnud mentaliteediga, et kui midagi teha, siis teha seda hästi. Kui varem oli tantsutreening see, millele Diane end 12 aastat pühendas, siis tänaseks on fookuses töö. Pühendumine paneb teda heas mõttes seest põlema ning teeb õnnelikuks. Ka uudishimu ja tahe inimesi ning protsesse mõista on miski, mis tema isiksuse juurde kuulub.  

Kahest konkurendist sai ühiste eesmärkide nimel töötav ettevõte

Ettevõtte algusaeg oli Diane jaoks väga põnev, kuna e-sigarettide näol tuldi turule täiesti uute ja vastuoluliste toodetega oludes, kus sigaretitootjate käes oli kogu turg ja vähemkahjulikke alternatiive saadaval ei olnud. Inimeste huvi oli aga väga suur, mistõttu ettevõte kasvas ja poode tuli kogu aeg juurde. Tänaseks on Veipland 20-st poest ja 40-st müügikonsultandist koosnev poekett, mille esindused asuvad üle Eesti. Ettevõtte oluline laienemine toimus 2018. aastal, kui konkureeriva ettevõte ostuga Veiplandi kaupluste arv kahekordistus. Nii sai kahest konkurendist ühiste eesmärkide nimel töötav ettevõte. See kõik oli aga suur muutus kahe ettevõtte kollektiivi jaoks ning vajas aega harjumiseks.

Ehkki Dianele pakuti koheselt ka tegevjuhi kohta, siis esialgu ta seda vastu ei võtnud. Peamiselt seetõttu, et ta ei tundnud uusi inimesi ja ettevõtte juhte. Küll aga jäi ta ühinenud ettevõttesse tööle ja mõne aja pärast, kui oli inimesi juba rohkem tundma õppinud, oli nõus ka tegevjuhi vastutusrikka positsiooniga.

Diane isiklik missioon pärast kahe ettevõtte liitmist oli inimeste omavahelise kommunikatsiooni parandamine: “Tahtsin, et inimesed ei tunneks omavahel pinget, julgeksid kõigest rääkida ja vajadusel tunnistada ka oma eksimusi. Oluline on ka see, et inimesed saaksid asjadest ühtemoodi aru. Soovisin teha korda ka meie probleemsed kohad ja seadusemuudatustega hakkama saada nii, et kõik läheks meie inimeste jaoks paremaks.” Selles sektoris tuleb ette palju muutusi seadustes, mistõttu on olnud ka olukordi, kus näib, et kogu ettevõtmine lendab vastu taevast. Ühisel nõul ja jõul on kõigi raskustega siiski hakkama saadud ja tänu sellele on ettevõte väga palju kasvanud.

Tänaseks on meeskond arenenud kokkuhoidvaks ja koos tehakse ka väikestviisi heategevust. Ühiselt on loodud tänulikkuse karbike, kuhu igaüks saab kirjutada sedeli mõne heateoga ja iga kord kui miskit õnnestub, võetakse karbist sedeleid heategude lunastamiseks. Tihtilugu teevad seda ka kontorit külastavad koostööpartnerid. Selle idee sai Diane filmist “Pay it forward”.

Tulemustest olulisem on hinnata inimeste pingutusi

Diane püüab kõigis olukordades iseendaks jääda ja räägib asjadest nii nagu ta päriselt mõtleb. Lisaks tema aususele ja otsekohesusele hinnatakse ka tema huumorimeelt. Tema jaoks on tulemustest olulisem hinnata inimeste pingutusi, probleemide lahendamist ning julgust teha ja mõelda teisiti: “Kui inimesed pingutavad, siis nad peavad saama ka märgatud. Mulle meeldivad väikesed rõõmuhetked, kui inimene on oma tööst midagi saanud ja areneb. Üritan alati öelda välja kui märkan muutust ja arengut inimeses ning tunnustada pingutusi. Oma suurimaks töövõiduks pean hetkel oskust tunnistada vigu. See on üks ilusamaid oskusi. Ka oskus enese üle nalja teha on minu silmis oluline.” 

Oma meeskonda valib ta ennekõike inimest, mitte erialast pädevust. Kui inimene oma iseloomu ja omadustega on õige, siis kõik muud vajalikud oskused saab aja jooksul omandada. Niisamuti arvestab ta, et inimene sobiks ka meeskonnaga ning äri ja missiooniga tervikuna. Diane näeb igas kolleegis ennekõike inimest nagu ta isegi: “Töös teen asju nii iseenda kui inimeste pärast, kes siin on. Mulle väga meeldib, kui teised saavad kogeda sama, mida mina, et nad õpiksid tööd tehes midagi uut ka inimestena. Olen väga õnnelik kui saan pakkuda kellelegi silmaringi avardumist, kuna tänu oma tööle on mul endal neid hetki palju olnud ja olen väga tänulik selle eest. Soovin, et meie inimesed saaksid kogeda arengut ja maailma avardumist.”

Nicorexis töötades on Diane kokku puutunud paljude inimestega ning erinevate mõttemustrite ja käitumismallidega. Selle kogemuse kaudu on ta õppinud inimesi tundma ja ka mõistma palju paremini. Nii oskab ta lisaks olemasolevatele inimestele olla toeks ka uutele tulijatele. Tema jaoks on oluline inimesi tundma õppida ja mõista, kuidas nad mõtlevad. See on ka põhjus, miks kõiki olulisi asju arutletakse ühiselt. Ka inimeste tööprotsessid arutatakse ühiselt läbi ning pannakse paika sihid ja prioriteedid. Lisaks on ettevõttes kõigi töö protsessid digitaalselt kaardistatud. Mistõttu on inimestel kogu aeg võimalik saada online abi. See on väärtuslik tugisüsteem, mille abil saab vajadusel välja selgitada kuidas midagi teha. 

Ma ei taha teha midagi lihtsalt tegemise pärast

Väljaspool tööaega meeldib Dianele lugeda raamatuid päris inimestest ja päris lugudest, käia looduses jalutamas ja tegeleda koertega. Koertega tegelemise pisiku sai ta endale külge juba lapsena, mil hakkas vabatahtlikuna varjupaigas koeri jalutamas ja nende eest hoolitsemas käima. Töö juures naudib Diane aga oma valdkonna vastuolulisust ja suhtub töösse tõelise kirega: “Ma tahan oma tööd teha, kuna mulle meeldib kogu tööprotsess. Ma saan nii palju uusi asju teada. Õpin lahendama uusi olukordi, mis tõstab omakorda enesekindlust. Mulle meeldib olla keskkonnas, kus inimesed päriselt näevad üksteise tööpingutusi ning tajuvad teiste inimeste tööd ja panust. Ma ei tahaks teha midagi lihtsalt tegemise pärast. Minu jaoks on oluline, et see sektor päriselt ka muudab midagi, kuna suitsetajad ei tee enam suitsu tänu asendustoodetele!” 

×