Miks suitsetamine kunagi populaarseks sai?
Oleme kirjutanud mitmetest erinevatest aspektidest, mis puudutavad suitsetamist ning selle negatiivset mõju tervisele, kuid miks suitsetamine kunagi nii populaarseks sai? Vaatame lähemalt erinevaid põhjuseid, miks sigaretid miljoneid inimesi võlusid.
Sigarettide müügi kõrghetked olid 1960. aastad ning sellest ajast saadik on sigarettide müük vaikselt langenud. Tubakatoodete reklaamid olid kunagi nii ajakirjades kui ka reklaamiplakatitel ning suitsetada võis sisuliselt igal pool, kus vähegi soovi oli. Ühel hetkel julgustati isegi rasedaid naisi suitsetama, mis tänapäeval võib tunduda üsna arusaamatu.
Vabaduse tõrvikud
Enne 1920. nähti naisi, kes suitsetavad ebamoraalsetena kuna suitsetamine ning kõik sellega seonduv oli üsna maskuliinne tegevus ning enamasti ainult meeste pärusmaa. Kuid ’’American Tobacco Company’’ otsustas ühel hetkel toetada naisõiguslaste liikumisi, et oma turuosa suurendada. Sellest ajast saadik olid sigaretid naisõiguslaste jaoks vabaduse ning iseseisvuse sümboliks.
Sotsiaalne aktsepteerimine
Sigarettide müügi tipphetk oli 20. sajand ning sellel ajal oli suitsetamine lubatud nii kontoris, kinos kui ka restoranides. Sellest hetkest kui ka naised vabalt suitsetama hakkasid, muutus suitsetamine sotsiaalseks normiks. See tähendas seda, et suitsetamine oli kohati sotsiaalne tegevus, millest paljud inimesed välja ei tahtnud jääda. Tasub veel märkida, et isegi arstid soovitasid suitsetamist.
Rafineeritus
Suitsetamist nähti kui elegantset ning rafineeritud tegevust. Peenetes ülikondades mehed süütasid oma sigarette samal ajal kui naised nende kõrval hoidsid käes uhkeid sigarettide hoidjaid. Suitsetamine oli muutunud sotsiaalse staatuse sümboliks. 1960. aastatel olid ärimeestel enamus ajast sigaretid näpus.
Kuulsuste mõju
Sigarettide suitsetamist propageerisid ka paljud kuulsused erinevates filmides. Inimesed tahtsid oma iidolitega sarnaneda ning alustasidki seetõttu suitsetamisega. Hollywoody tähed nagu Rock Hudson, Frank Sinatra, Humphrey Bogart, Lauren Becall ning isegi USA president Ronald Reagan olid ainult mõned nimed, keda kasutati suitsetamise propageerimiseks erinevate tubakatootjate poolt.
Kaalu langetamine
Sellel ajal nähti kohvi ja sigarette kui ideaalset dieedi meetodit. Selle asemel, et söögi järele haarata, süütasid paljud sigareti. Teaduslikust aspektist vähendab nikotiini tarbimine toidu isu kuna saadab kehas laiali kemikaalid, mis teavitavad aju, et kõht on ’’täis’’. Kaalus juurde võtmine on siiani üks põhjustest, miks paljud suitsetamisest loobuda ei soovi.
Meditsiiniline julgustus
Enne seda, kui suitsetamise kahjulikkust uuriti, soovitasid arstid teatud sigarettide brände, kuna need olevat kurgule mahedamad ning hammastele paremad. Isegi rasedatel naistel soovitati suitsetamist, kuna see aitavat rasedusega kaasnevaid sümptomeid leevendada.
Sõjaväe toidupakk
Mitmetes riikides olid ja on siiani sigaretid toidupakkide üks osa. Suur osa sigarettide turundamisest oli kunagi suunatud sõjaväelastele. Sõdurid hakkasid suitsetama igavusest ning sõjast tingitud ärevuste leevenedamiseks.
Stress ning ärevus
Paljud inimesed uskusid, et suitsetamine aitab neil stressi ning ärevusega toime tulla. Seega kasutati suitsetamist selleks, et endaga toime tulla eriti nende inimeste poolt, kes profesionaalset abi otsida ei suutnud või ei tahtnud.
Ajad on muutunud
Õnneks on ajad muutunud ning suitsetamise kahjulikkus tervisele laialt teada. Kahjuks on maailmas aga siiani üsna suur hulk suitsetajaid, kes oma kahjulikust harjumusest loobuda ei soovi või ei suuda. Suitsetamisest loobumiseks on tänapäeval palju efektiivseid vahendeid, millest kõige efektiivsemad on just e-sigaretid. Kasuta ära tänapäeval olemasolevaid vahendeid nagu e-sigaretid ning lõpeta suitsetamine juba täna!