Lükkame ümber veipimisega seotud müüdid
Veipimine on viimastel aastatel muutunud üha populaarsemaks, kuid selle ümber on palju eksitavat teavet. Selles artiklis lükkame ümber mõned kõige levinumad veipimisega seotud müüdid ja selgitame välja, millised on teaduslikud faktid. Oluline teada! Veipimine ei ole täiesti kahjutu. Soovitame seda ainult täiskasvanud suitsetajatele, et toetada suitsetamisest loobumist.
Müüt 1: Veipimine on sama kahjulik kui suitsetamine
Fakt: Nikotiini aurutamine ehk e-sigareti kasutamine ei ole riskivaba, kuid see on vähem kahjulik kui suitsetamine.
Ühendkuningriigi eksperdid vaatasid 2022. aastal läbi rahvusvahelised tõendid ja leidsid, et "lühi- ja keskpikas perspektiivis on veipimine vaid väike osa suitsetamise riskidest". Sigarettidest eraldub põlemisel tuhandeid erinevaid kemikaale. Paljud neist on mürgised ja kuni 70 põhjustavad vähki. Enamik sigaretisuitsus sisalduvatest kahjulikest kemikaalidest, sh tõrv ja süsinikmonooksiid, ei sisaldu e-sigaretist eralduvas aerosoolis. Inimestel, kes lähevad täielikult suitsetamiselt üle veipimisele, väheneb oluliselt kokkupuude toksiinidega, mis on seotud vähi, kopsuhaiguste, südamehaiguste ja insuldi riskiga.
Müüt 2: Nikotiin on tervisele väga kahjulik
Fakt: Kuigi nikotiin tekitab sõltuvust, on see tervisele suhteliselt ohutu.
Tubakasuitsus sisalduvad paljud muud mürgised kemikaalid on need, mis põhjustavad peaaegu kogu suitsetamisest tuleneva kahju. Nikotiin ise ei põhjusta vähki, kopsuhaigusi, südamehaigusi ega insulti ning seda on aastaid kasutatud ohutult ravimites (nt nikotiiniplaastrid), mis aitavad inimestel suitsetamisest loobuda.
Müüt 3: Veip ei aita inimestel suitsetamisest loobuda
Fakt: E-sigaretid ehk veibid on üks tõhusamaid suitsetamisest loobumise abivahendeid.
Tõendid näitavad, et tegelikult on veibid tõhusamad kui nikotiini asendusravi, nagu näiteks plaastrid või närimiskummid.
Mõned inimesed leiavad, et veipimine aitab neid, kuna tegevus ja liigutus on sarnased suitsetamisele. Samuti võib veipimise ajal kurgus tekkida sarnane tunne suitsetamisele, mis on tingitud nikotiini ja teiste koostisosade aurustumisest.
Oluline on valida e-vedelik, milles on piisavalt nikotiini, et vähendada võõrutusnähte ja suitsetamishimu. Meie konsultandid Veiplandis on valmis leidma just sulle sobiva tee suitsetamisest loobumise teekonnal.
Müüt 4: Veibile üleminek on lihtsalt ühe kahjuliku sõltuvuse vahetamine teise vastu
Fakt: Kuigi e-sigaretid sisaldavad sama sõltuvust tekitavat ainet nagu sigaretid, on nikotiini aurutamine palju vähem kahjulik.
Suitsetamine edastab nikotiini tubaka põletamise teel, mis tekitab palju kahjulikke toksiine, mis võivad põhjustada tõsiseid haigusi, sealhulgas vähki, kopsuhaigusi, südamehaigusi ja insulti. Veipimine edastab nikotiini e-vedeliku kuumutamise teel, mis on vähem kahjulik. Veipimise puhul puutuvad kasutajad kokku palju vähemate toksiinidega ja madalamal tasemel kui sigarettide suitsetamisel.
Kui oled valmis ja kindel, et ei naase suitsetamise juurde, võib järk-järgult vähendada nikotiinisisaldust oma e-vedelikus ja veipimise sagedust, kuni oled suitsetamisest täielikult loobunud ja nikotiinivaba.
Müüt 5: E-sigaretid ei ole reguleeritud ja me ei tea, mis neis sisaldub
Fakt: Ühendkuningriigis ja ka Eestis on nikotiiniga aurustatavad tooted ohutuse ja kvaliteedi suhtes rangelt reguleeritud.
Kõigist müügiks mõeldud toodetest tuleb Eestis teavitada Terviseametit koos üksikasjaliku teabega, sealhulgas kõigi koostisosade loeteluga. Osta alati oma e-sigareti tooted usaldusväärselt tarnijalt, näiteks spetsiaalsest poest või volitatud edasimüüjalt. Nii saad kindel olla, et nikotiinivabaks märgitud e-vedelik tõepoolest ei sisalda nikotiini.
Müüt 6: Veipimine põhjustab "popkornikopsu"
Fakt: Veipimine ei põhjusta "popkornikopsu", mis on haruldase haiguse, bronchiolitis obliterans, üldnimetus.
See haigus leiti grupi tehasetöötajate puhul, kes puutusid kokku popkornide maitsestamiseks kasutatava kemikaaliga (diatsetüül). Diatsetüül sisaldub sigaretisuitsus, kuid Ühendkuningriigis ja Eestis reguleeritud nikotiiniaurude ja e-vedelike koostisosana on see keelatud.
Müüt 7: Kokkupuude e-sigarettide aerosooliga on kahjulik ümbritsevatele inimestele
Fakt: Seni ei ole tõendeid, et aurutamine oleks kahjulik ümbritsevatele inimestele.
Kui sigarettide passiivne suitsetamine põhjustab teistele tõsist kahju, siis seni ei ole tõendeid, et veipimine oleks kahjulik ümbritsevatele inimestele. Siiski ettevaatusabinõuna on parem vältida veipimist tevisehäiretega (nt astma) või muidu e-sigareti aerosooli suhtes tundlike inimeste ning ka imikute ja laste läheduses. Samuti arvestada, et väikesed lapsed jäljendavad sageli seda, mida täiskasvanud teevad.
Müüt 8: Ühekordselt kasutatav veip võib anda sama palju nikotiini kui 40 või 50 sigaretti
Fakt: 2 ml standardne ühekordselt kasutatav veip annab samasuguse koguse nikotiini nagu 20 sigaretti.
Eestis reguleeritud ühekordselt kasutatav veip sisaldab 2 ml vedelikku, mille nikotiinisisaldus on kuni 20 mg/ml. See tähendab, et kasutaja saab ühest sellisest seadmest keskmiselt umbes 40 mg nikotiini.
Üks sigaretipakk 20 sigaretiga sisaldab 200–300 mg nikotiini. Suitsetaja organismi imendub sellest keskmiselt 20 kuni 30 mg nikotiini.
Müüt 9: Ühekordse e-sigareti 2 ml e-vedelikust saab 800–1000 ühesekundilist mahvi
Fakt: Ühesekundilise pikkusega mahvi puhul saab ühekordse e-sigareti 2 ml e-vedelikust maksimaalselt 600 mahvi.
Seadusandluse järgi on lubatud ühekordsetes e-sigarettides maksimaalselt 2 ml e-vedelikku. E‑vedeliku maht on mahvi kestusega otseselt seotud. Mida kauem mahv kestab, seda rohkem e‑vedelikku kulub. Ühest 2 ml pudelist saab 800–1000 mahvi ainult lühemate mahvide puhul.
Oluline on meeles pidada, et veipimine ei ole täiesti kahjutu. Siiski võib see olla tõhus viis suitsetamisest loobumiseks.
Kasutatud allikad
https://www.nhs.uk/better-health/quit-smoking/vaping-to-quit-smoking/vaping-myths-and-the-facts/
Colin Mendelsohni veebileht https://colinmendelsohn.com.au/dr-cols-vape-truths/