0
Klienditeenindus ×

Alates 01.07.2019 ei ole lubatud e-sigareti ja SNUS-i tooteid veebis osta ega müüa Tubakaseadusest tulenevalt.

Kas nikotiin põhjustab vähki?

E-sigarettide kasutamise puhul on ühiskonnal sageli hambus see, et e-vedelikud sisaldavad üldjuhul nikotiini. Küll aga tasub toonitada, et sisalduse poolest on nikotiin ainuke aine, mida e-vedelikud ja tavasigaretid jagavad.

Kopsuvähk on suurim suitsetamisega seonduv risk, mis e-sigareti kasutamisel on palju väiksem. Nikotiin vähki ei põhjusta, küll aga tõstetakse ainet esile kui põhjust, miks suits ja e-sigaret peaksid olema võrdsustatud. Kirjutame sellest lähemalt.

Nikotiin ei oma seost kopsuvähiga

Kõige suurema hulga kantserogeenseid aineid eraldub suitsetamisel just põlemisprotsessist (tõrv, vingugaas, formaaldehüüd jm.), mille sissehingamisel tõuseb kopsuvähi risk. E-sigaretist aga põlemine puudub ja selle kasutamine on vähemalt 95% ohutum kui tavaline tubakas.

Olenemata levinud arvamusest, nikotiin vähki ei põhjusta. Siiani pole ka leitud, kas aine võib hõlbustada vähi teket hingamisteedes, umbes nagu alkoholi tarbimine maksale või rasvaste toitude söömine soolestikule. Siiski poleks sellisel juhul tegemist suitsetamisega (mis on kantserogeenne tegevus) võrreldava riskiga.

Mis on nikotiini omadused ja riskid?

Nikotiin on stimulant, mis väiksemas koguses omab ergutavat toimet. Selle tõttu on tegemist sõltuvusttekitava ainega. Sõltuvus tekib:

●     Psühholoogilisel tasandil – ergutav toime tekitab soovi tegevust jätkata, nii nikotiini saamiseks kui ka lihtsalt tegevuse enda nimel.

●     Füüsilisel tasandil – mahajätmisel võivad tekkida võõrutusnähud.

Suuremad kogused omavad tähelepanu ja enesetunnet pärssivat toimet, mis aga on tavaline igasuguse ainega liialdades.

Nikotiini asendusravi ja e-sigaretid

NikotiinMeditsiinis kasutatud termin nicotine replacement therapy ehk nikotiini asendusravi on nimetus apteegist kättesaadavatele toodetele (nt plaastrid ja nätsud) mis võimaldavad suitsetamist maha jätta. Suitsetamisest tekkinud füsioloogiline vajadus nikotiini järele saab nende kaudu rahuldatud.

Nikotiin aga tekitab sõltuvust ka psühholoogiliselt, mis tähendab, et suitsetamise alternatiividest saadud nikotiin ei pruugi suitsusoovi täielikult leevendada. Juba sigareti käeshoidmine ja selle tõmbamine on muutunud enese jaoks vajalikuks tegevuseks. E-sigaretid pakuvad (nagu apteegist saadavad võimalused) asendusainet ilma kahjuliku ja kantserogeense põlemisprotsessita ning ka asendustegevust, kuna nende kasutamine on sarnane suitsetamisega.

Paraku on tehtud väga vähe samme, et uurida ja tunnustada e-sigarette kui nikotiini asendusravi võimalust. Euroopas leidub progressi, aga paistavad silma ka keelud ja kõrged aktsiisid. 2014. aastal Itaalias vastuvõetud ja ka kritiseeritud kõrge aktsiis e-vedelikel on võetud aluseks sarnasele ettepanekule Eesti Rahandusministeeriumi poolt.

Loe teemast lähemalt: „Suitsetamine ei võrdu e-sigareti kasutamisega”

Ohutum alternatiiv

Vähihirmus on ebakorrektne võrdsustada e-sigaretti tavasigaretiga, kuna olemuselt on tegemist ainult mõningal määral sarnaste tegevustega. Nikotiin on sõltuvusttekitav aine, aga mitte vähitekitaja. Nikotiini ja hingamisteede kasutamisega suitsetamise ja veipimise sarnasused piirduvad.

Tegemist on ohutuma alternatiiviga suitsetamisele, nagu plaastrid või nätsud. Lisaks pakub e-sigareti kasutamine ka suitsetamisele sarnast tegevust, mis võib psühholoogilist sõltuvust kahjulikust tegevusest leevendada.

Küsimuste korral astu julgelt ligi Veiplandi esinduses või võta ühendust meie e-klienditeenindusega all paremas nurgas!

Loe lisaks: Korduma kippuvad küsimused

 

 
×