0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Islandil suitsetajate arv märgatavalt langenud, suitsetajad riskivad kuulmise halvenemisega

Positiivsed uudised Islandilt: suitsetajate arv on suuresti langenud ning seda eelkõige tänu e-sigarettidele ning mokatubakale. Samal ajal paljastab uus uuring, et sigarettide tarvitamine võib põhjustada kuulmise halvenemist.

Islandil elav arst on läinud isegi nii kaugele, et on kutsunud e-sigarette ’’suureks õnnistuseks’’. Kui aastal 2014 oli Islandil suitsetajaid umbkaudselt 35,000 ehk 14% kogu elanikkonnast, siis aastal 2017 oli see arv 22,000 ehk 9%. See on ligikaudu 40%-ne langus suitsetajate arvus ning Guðmundur Karl Snæbjörnsson sõnul võib selles suuresti tänada e-sigarette.

Sigarettide müük on langenud 9 aasta jooksul (2008-2017) 50%, mis on erakordne näitaja. Samuti on olnud tõusuteel just e-sigaretid. Islandil on umbes 20 000 igapäevast e-sigareti kasutajat. Dr. Snæbjörnsson sõnul on suitsetajate arv kukkunud nagu kivi ning seda eelkõige tänu mokatubakale ning e-sigarettidele.

Islandil puuduvad e-sigarettidele regulatsioonid, mis puudutavad müüki, levitamist või sisaldust. Kuigi möödunud aastal tutvustati e-sigarette reguleerivat regulatsiooni, siis läbi see siiski ei läinud, kuna sellele seisid tugevalt vastu e-sigareti kaupluste omanikud.

Samal ajal ilmus uuring, mille kohaselt riskivad suitsetajad kuulmise kahjustamisega. Antud uuringus osales 50,000 inimest ning see kestis üle 8 aasta. Uuring avaldati Oxfordi ülikooli ajakirjas.

Uurijad analüüsisid andmeid igal aastal läbiviidud tervisekontrollidest, mis hõlmasid endas nii küsimustikku üldise tervise kohta kui ka kuulmise uuringut. Uuriti, kas tegemist on endise suitsetajaga, hetkel suitsetajaga või inimesega, kes pole kunagi suitsetanud.

Uurijad jõudsid järeldusele, et suitsetajatel on võrreldes mittesuitsetajatega 1.2 kuni 1.6 korda suurem risk, et nende kuulmine halveneb. Suurem kuulmise halvenemine esines just kõrgsagedusel esitatud helidega, kuid halvenes ka madalal sagedusel esitatud helide kuulmine. Kõrgem risk hajus viie aastaga peale suitsetamisest loobumist.

Kuna tegemist oli üsna suurejoonelise uuringuga, siis on tõendid üsna tõsiseltvõetavad, et suitsetamine lisaks kõigele muule ka kuulmist kahjustab. Seega milleks riskida kuulmise kaotamisega kui on olemas palju parem alternatiiv, milleks on e-sigaret. Tule läbi lähimast Veiplandi jaepoest ning leiame ka Sulle sobiva seadme!

×