0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Ebakvaliteetne või odav e-vedelik. Mis on tagajärjed?

Me ei tea, millest see koosneb ja kas see võib tekitada pöördumatuid tagajärgi. Pudelitel puudub info ja kui isegi on, siis kas saame seda võtta tõena? Halva kvaliteediga evedelikku võib ära tunda kurgu kriipimise, kuivava suu, ebameeldiva keemilise kõrvalmaitse ja teiste sarnaste sümptomite põhjal.

Kindlasti on silma jäänud artiklid ajakirjanduses, et inimesed on e-sigaretist mürgistuse saanud. See on sulatõsi, kuna nad on kellegi garaažis olemasolevatest vahenditest kokku segatud e-vedeliku ostnud. Põhjus, miks nad seda kättesaadavatest ja analoogsetest ainetest kokku segavad, on lihtne osa vajalike ainete ostmine ja tellimine on Eestis keelatud. Kui see avastatakse, siis sellises olukorras sekkub maksu- ja tolliamet. Teine põhjus on kvaliteetse evedeliku tootmise omahind, nad ei saaks seda nii odavalt müüa ja neil poleks turgu, kellele müüa. Kõrge kvaliteediga vedelikku on suhteliselt kallis toota, sest kasutatakse puhtamaid koostisosasid.

E-sigaretid on kõik sarnased ja paljud arvavad, et nad kõik tulevad samast tehasest, kuigi tegelikuses on tehaseid sadu. E-sigaretid näevad küll sarnased välja, aga see, millest ja kuidas nad tehtud, on rohkem kui erinev. Hiinlased müüvad hinda ja nagu me kõik teame, enamik Hiina asju on odavad ja ebakvaliteetsed. Sama peab paika ka siin, kuid on olemas ka tehaseid, kes toodavad kvaliteet tooteid, mida tasub osta.

Maailmas on palju asju, mis võivad meile kahjulikud olla, tuleb vaid teada, mida osta. Me saame ise enda tervise eest hoolt kanda, kui teame, mida tarbime.

Teadaolevalt on Nicorex Eestis üks väheseid e-sigarettide turustajaid, kes müüb kontrollitud, sertifitseeritud ja kõrgeima kvaliteediga e-vedelikke ja e-sigarette. Nicorex on Eestis teadaolevalt ainus, kes laseb vedelikesse lisada ka essentsõlisid, mis niisutavad limaskestasid ega lase neil kuivada. Eestis teised firmad sellist lisandit ei kasuta väga lihtsalt põhjusel – teeb see ju vedeliku kallimaks. Samuti puudub Nicorexi vedelikes etanool, mida paljud Hiinas toodetud vedelikud sisaldavad. Etanool tugevdab kurku kriipivat ärrituse tunnet, mis on paljude jaoks ebameeldiv.

Millest siis e-sigareti e-vedelik koosneb?

Tavaliselt on e-vedelike põhikomponendid taimne glütseriin e glütserool (ingliskeelne levinud lühend: VG) ja propüleenglükool (PG), vesi ja maitseained. Nikotiiniga e-vedeliku puhul ka nikotiin, tavaliselt peetakse alla 8 mg sisaldust lahjaks, 8–12 keskmiseks ja üle selle kangeks. Vedeliku põhjaks on PG või VG ja need hoiavad nikotiini ning maitseid tasakaalus, võimaldades sul e-sigaretist pahvida suitsulaadseid aurupilvi. Nii PG kui ka VG on orgaanilised ained.

Propüleenglükooli ehk PG-põhised vedelikud on maailmas levinumad, sest PG on suhteliselt vedel ja imendub paremini e-sigareti aurusti tahtidesse. Samuti ei kuhju kuumutuselemendile VGga võrreldes nii kiiresti tihkemat ainet. PG on peaaegu maitsetu ja lõhnatu ega mõjuta kuigivõrd e-vedeliku maitset. Toiduainetööstuses kasutatakse seda niiskusesäilitajana. Ühest küljest tekitab see järjepideval tarbimisel suitsetamisega võrreldava kurku kriipiva ja kuivatava tunde, teiselt poolt on see ka tugev niisuti. Samas võib see mõnedel inimestel tekitada allergilist reaktsiooni. USA Toidu- ja Ravimiamet on tunnistanud selle üldiselt ohutuks aineks.

Taimsel glütseriinil ehk VG-l põhinevatel vedelikel on omad eelised. VGd kasutatakse laialdaselt toitudes ja jookides niisuti, lahusti, täidise, magusainena, toidulisandina jpm. Niisutusomaduste tõttu on see kasutusel ka ravimi- ja hügieenitööstuses. Sel on kergelt magus maitse, mis teeb ka VG-l põhineva e-vedeliku magusamaks ning maitse esiletoomise keerulisemaks, kuid võimalikuks. Kuna VG on PGst tihedam e-vedelik, tekitab see veipimisel märgatavalt rohkem auru, samas ei tekita see kurgu kuivamist ja kriipimist. Allergilisi reaktsioone esineb harva.

Paljud Hiina või Euroopa masstootjate orgininaalvedelikud tossavad vähe ja kriibivad kurku. Põhjus on selles, et nendes kasutataktse odavad ja madalama puhtusega koostisosasid, sest hiinlane müüb hinda. E-vedelikega tegelevad firmad tellivad vedelikke tehastest, mis müüvad e-vedelikke standardse koostisega. Nicorexi spetsialistid on välja töötanud enda retsepti, neid toodetakse vaid eritellimusel. Vedelikes kasutatakse vaid kõrgeima puhtusega koostisaineid. See tähendab, et keskmise Eestis saada oleva vedelikuga võrreldes on rohkem auru, pehmust ja puhast maitset ning vähem kurgukriipimist. Nicorexi vedeliku teeb veel eriliseks kõikide teiste ees essentsõlide sisaldus, mis niisutavad limaskestasid ja tekitavad väiksema “kuiva suu” efekti.

Samuti on muudetud maitseainete kogust, et neid oleks mitte üleliia ega liiga vähe, vaid just parajalt. Nii mõneski vedelikus on mitu erinevat maitseainet erinevas vahekorras muudetud on ka nende omavahelist suhet, üritades saada parimat tulemust. Lisatud on vähesel määral destilleeritud vett, kuna see on e-vedelikes vajalik ning ka kopsudele hea. Siiski on seda vähem kui enamikus Euroopas toodetud vedelikes, sest liigne destilleeritud vee hulk teeb e-vedeliku liiga vedelaks ning osas aurustites hakkab see liigselt jooksma ning aurusti lurisema.

Nicorexil läks komponentide õige vahekorra paika loksutamisega kaua aega, kuid tulemus, mis testides saadud, on väga hea. Osalt sõltub see ka aurustist, sest e-vedelik peab töötama hästi kooskõlas teatud aurusti tüüpidega. Kui aastaid tagasi vedelikud loodi, siis olid need sobilikud vana tüüpi aurustitega. Aeg on aga edasi läinud ja aurustid uuenenud. Kuna suured tehased vedelike koostist ei muutnud, jäid need ajale lihtsalt jalgu. Nicorex lasi enda initsiatiivil antud uuenduse ära teha.

Kui tarbid, ole teadlik, mida tarbid, odava ja tundmatu e-vedeliku ost võib tähendada hoopis kokkuhoidu teie tervise arvel. Eelista kvaliteeti www.nicorex.eu

 

×