0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

E-sigareti kasutamine Tais on üsna riskantne

Tai riik on väga populaarne turismi sihtpunkt nii eestlaste kui ka paljude teiste rahvuste seas. Kuid e-sigarettide kasutajatele võib see koht olla õudusunenägu. Nimelt on e-sigaretid Tais keelatud ning nende kasutamine kui ka omamine on rangelt karistatav. Maksimaalne karistus selle eest on kuni 10 aastat vangistust, mis võib tunduda ebareaalne, kuid on täiesti tõsi.

Alles mõni nädal tagasi vahistati Šveitsi kodanik, kes oli Tais puhkamas. Teda süüdistatakse e-sigarettide importimises, kuigi ta seda ainult kasutas. Momendil vabastati ta kautsjoni vastu ning ootab kohtuistungit. Tema sõbrad StattQualm e-sigarettide tootmis firmast postitasid Facebooki sellest juhtumist ka postituse, arreteeritud meest ootab nüüd ees karistus, mis võib olla kohene riigist välja saatmine või kuni 5 aastane vangistus.

Tobacco Asia sõnul võib ’’illegaalse müügi’’ karistus olla kuni 10 aastat. Eelmisel kuul arreteeriti 4 meest Tais, kes müüsid e-sigarette. Kuigi veipimine ei ole Tais ebatavaline nähtus ning paljud kohalikud teevad seda üsna vabalt, siis võib turistide jaoks olla asi tõsisem. Kuna politsei näeb turistides head võimalust veidike lisaraha teenida. Kui inimene aga õigel hetkel aru ei saa, mida politsei temalt tahab või keeldub niiöelda pistise maksmisest, siis võibki juhtuda, et lõpetad oma puhkuse vanglas.

Tai on olnud aastast 2014 kui toimus riigipööre militaarse juhtimise all. Paika on pandud karmid seadused, mis nende igapäeva elu reguleerivad, kuid turistid ei pruugi nendega kursis olla. Samuti on vahistatud inimesi, kes 2014. toimunud ’’Coupi’’ on kritiseerinud.

Järgnevalt toome ära Facebooki postituse StattQualmi (Šveitsi e-sigarettide tootja) poolt nende sõbra arreteerimise kohta.

’’Kallis veiperite kommuun

Järgnevas kirjas soovime teid informeerida väga tähtsast teemast. Nimelt oleme ühe intsidendi poolt sügavalt mõjutatud ning personaalselt kaasatud, kuid ei maini hetkel nimesid, et arvestada selle inimese sugulaste ning lähedastega. Siiski oleme sunnitud teid hoiatama.

26. juulil, 2017. aastal arreteeriti meie lähedane sõber Tai riigis tänaval selle eest, et ta kasutas e-sigaretti. Et ennetada spekulatsioone teavitati nii politseid, Šveitsi saatkonda ning teisi selle juhtumiga seotud agentuure sellest, et meie sõber ei olnud seotud ühegi teise illegaalse tegevusega. Tema süüks oli e-sigareti kasutamine avalikus kohas, kuid teda süüdistatakse e-sigarettide importimises Taisse, see on vähemalt ametlik süüdistus.

Me oleme teadlikud, et mõndadel riikidel on probleeme e-sigarettide kasutamisega. Tai riigis näib see aga üsna ebaselge ning omavoliline. Nähtavasti eksisteerib Tai riigis ka väga elav ametlik turg e-sigarettidele ning veiperid Tais ei ole enam enneolematu nähtus, kuigi ametlikult on see Tais illegaalne. Ilmselgelt otsustasid politseinikud sellel kuupäeval, et veipimine on täna ’’ekstra’’ illegaalne. Ta arreteeriti ning viidi vanglasse, kus viibis kuus päeva, sel ajal oli ta välismaailmast täiesti ära lõigatud ning teda hoiti täiesti ebainimlikes tingimustes.

Muidugi proovisid lähedased, suursaatkonnad ning sõbrad teha kõik selleks, et teda vanglast välja saada nii kiiresti kui võimalik, kuid see osutus uskumatult keeruliseks. Lõpuks suudeti ta siiski kautsioni vastu välja saada ning hetkel ootab kohtuistungit. Karistuseks võib olla kas kohene riigist välja saatmine või kuni 5 aastat vangistust. Me loodame, et meie sõber saab sellest ebameeldivast situatsioonist ning Tai riigist nii kiiresti kui võimalik lahkuda. Kuid see, kas see nii ka läheb on veel ebaselge.

Me tahame kõiki inimesi hoiatada: Kui sul on plaanis Tai riiki külastada, palun jäta oma e-sigaret ja e-vedelikud koju! See ei ole nali, meie sõber on sellest ehe näide. Ei ole vahet, mida sa internetist loed, see risk ei ole seda väärt! Palun hoia ennast.’’

-Team StattQualm Facebook statement

See Šveitsi kodanik ei ole ainuke, kellel e-sigarettide tõttu Tai riigis probleeme on tekkinud. Briti reisiagent Langley Travel reisibüroost ütles, et tema vennapoeg arreteeriti Bangkokis e-sigareti omamise eest. Ta maksis 125£, kuid politseinik ütles talle, et ta võib siiski vangi minna.Samuti on arreteeritud veel mitmeid UK kodanikke. Nüüd hoiatab reisiagent kõiki Tai riiki reisijaid, et nad oma e-sigaretid koju jätaks.

Juhtumeid, kus turiste on e-sigarettide omamise või kasutamise eest arreteeritud on veel mitmeid. Enamus juhtudel arreteeritakse turiste lihtsalt selle pärast, et neilt raha välja pressida. Kui sa pole niiöelda ’’street smart’’ ja ei saa aru, mida politseinikud sinult ootavad, siis ei tasu e-sigarette Tai riigis kohe kindlasti kasutada. Kui siiski satud sellisesse olukorda, siis pea meeles, et suure tõenäosusega on sul vaja veidi raha välja käia, et pääseda võimalikust vangistusest ning süüdistuse esitamisest. Pigem pakkuda veidi pistist (Tai riigis on politseile pistise pakkumine tavaline nähtus) kui lõpetada oma puhkus pikaks ajaks vangi minnes. Veel tasub mainida, et Tai riigis on seaduse implementeerimine suuresti politseinike enda otsustada. Võib juhtuda, et jääd vahele näiteks mõistvale politseinikule, kes ei pruugi sulle midagi teha. Kuid alati tasub teada, mis võib juhtuda ning kuidas antud olukorras käituda. Üldjuhul on veipimine isegi tänavatel Tais üsna sage nähtus ning enamasti ei pruugigi midagi juhtuda, kuid kui tõesti ei vea ning satud kokku ebameeldiva politseinikuga, siis ei olegi kahjuks midagi muud teha kui oma rahakotti kergendada. Samuti tasub ära märkida, et seadused on kohati väga ebamäärsed ning see, kuidas neid tõlgendatakse ning kasutatakse on Tais piirkonniti erinev. Näiteks võid antud teema kohta Tai turismiga seotud agentuuride käest uurides saada samast kohast mitu erinevat vastust, kõik oleneb sellest, kes vastab ja kuidas tema sellest aru saab.

×