0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

E-sigareti ajalugu ja kuidas me jõudsime tänapäeva e-sigaretini

Moodne e-sigaret loodi ja hakati tootma 2003. aastal Hiinas, kuid kas see oli ka e-sigareti ajaloo alguspunktiks?

Ei, päris esimesed dokumenteeritud viited pärinevad e-sigareti patendile USA-st 1930ndatest, Joseph Robinsoni nimelise isiku poolt. Kuigi puuduvad konkreetsed andmed, et seda tehnoloogiat üldse rakendatud oleks või et üldse isegi üht prototüüpi valminud oleks.

Niisiis, esimene e-sigareti füüsiline alge loodi 1965. aastal USA-s Herbert A. Gilberti poolt, mille tehnoloogia teatud osad ka tema poolt patenteeriti. Tema toode ei saanud populaarseks ega leidnud laia kõlastust. Samuti ei jõudnud ta oma patendi vilju maitsta, kuna need olid oma ajast ees ning sarnanesid väga tänapäeva e-sigaretile. Patendid aegusid aastaid kümme enne kui e-sigaretid massilisemalt turule hakkasid jõudma.

Aastal 1979, Phil Ray üks arvutitööstuse pioneere, hakkas koos oma personaalse arstiga välja töötama e-sigaretti, mis võiks turu vallutada (kuigi tegelikkuses polnud see üldse elektrooniline vaid põhines nikotiini aurustamise meetodil). Selle tulemusena sündis ka esimene teaduslik töö nikotiini võimaliku manustamise kohta.

Aastatel 1990 kuni 2000 tehti hunnik uurimusi ja katsetusi ning üritati välja töötada elektroonilist e-sigaretti, kuid viljatult. Ka seadmed ei sarnanenud väga tänapäeva seadmetele ja tehnoloogiale. Küll aga sündis üks tehnoloogia ja mõiste “heat-not-burn” ehk „kuumutada-mitte-põletada,“ mida kasutatakse tänapäevani.
Samal ajavahemikul tegi ka üks suurem USA tubakafirma taotluse FDA-le, et välja arendada e-sigaret (nikotiini manustamise seade) ja see turule tuua. Kuid kuna tol ajal reguleeris FDA nö ravimi manustamist, mitte tubakaga seonduvat, siis saadi neilt ka vastus, et idee sarnaneb liialt ravimi manustamise seadmele ning selle loa väljastamisest keelduti. See oli ka tegelikkuses veksel, mis tappis USA-s mõneks ajaks e-sigareti edasise arengu.

Nüüd jõuame tagasi algusesse, ehk aastasse 2003, mil sai alguse esimene edukas e-sigaret. See toodeti Hiinas Pekingis. Selle autoriks oli Hon Lik, 52 aastane farmatseut, leiutaja-suitsetaja. Teda ajendas e-sigareti loomisele oma isa surm, kes oli samuti kõva suitsetaja ning suri kopsuvähi tagajärjel. Lik töötas tol ajal ettevõttes Golden Dragon Holdings, seal töötas ta välja toote ning nimetas selle Ruyan-ks, mis tähendab „nagu suits“.

Inglise keelne allikas: http://casaa.org/historical-timeline-of-electronic-cigarettes/

×