Dr. Farsalinos lükkas ümber kehvalt sooritatud uuringud
Tubaka kontrolli ekspert Dr. Konstantinos Farsalinos on maailmakuulus e-sigarettide pooldaja ning uurija. Ilmselt on iga e-sigarettide maailmaga kursis olev inimene kuulnud Dr. Farsalinosest. Ta on uurinud tubakast tulenevate kahjude vähendamist juba mitu dekaadi. Nüüd on ta mõnda aega pühendunud e-sigarettide uurimisele. Hiljuti avaldas ta tulemused kahest järgi tehtud uuringust, sealt selgus aga tõsiasi, et uuringud, mis meedias palju kõneainet said on tegelikult väärad.
Esimene uuring, millesse Dr. Farsalinos ei uskunud on üsna palju tähelepanu saanud uuring, mis avaldati ’’New England Journal of Medicine’’ ajakirjas. Uurijad leidsid väidetavalt tõendeid, et e-sigaretist tulevas aurus on 5-15 korda rohkem kantserogeenset formaldehüüdi, kui seda on sigarettides. Selline hirmutav tulemus sai ilmselgelt rohkelt tähelepanu ning levis kiirelt üle kogu maailma. Dr Farsalinos ei olnud tulemustes veendunud ning otsustas selle uuringu uuesti teha. Tulemused avaldati umbes kuu aega tagasi.
Et uuring täpselt järgi teha, kasutas Dr.Farsalinos ning tema tiim täpselt sama aurustit samades tingimustes. Tänapäeval juba aegunud CE4 aurustit testiti 0.2V – 5.0V vahemikus. Probleemid algasid kui 4.2V tulid niiöelda ’’dry-hitid’’. Kuid ka siis ei olnud tulemused veel samad nagu algses uuringus. Sarnased numbrid tulid välja siis, kui e-sigaretti kasutati 5.0V võimsusel. See omakorda tõestab, et algne uuring oli parimal juhul äärmiselt vigane, halvimal juhul kallutatud ning tehtud meelega. Keegi ei suudaks ega sooviks sellistes tingimustes e-sigaretti kasutada, kuna maitse on siis juba kõrbenud ning äärmiselt ebameeldiv.
Samuti ei ole antud aurustajad enam Euroopa Liidus lubatud, kuna tõenäosus, et need seadmed formaldehüüdi toodavad, on üsna suur. Kui Dr. Farsalinos testis samades tingimustest modernset Nautilus Mini aurustajat, ei saavutanud ta ligilähedastki eelneva uuringu tulemust, isegi 5.0V võimsusel.
Teiseks uuringuks, mida ta järgi otsustas teha, on avaldatud 2016 aastal ning väitis, et 5ml e-vedeliku kasutamisel saab tarbija sama palju kantserogeenset formaldehüüdi kui 3200 sigareti suitsetamisel. Selline uuring on juba esmapilgul täiesti vigane, kuid kuna Dr. Farsalinos on siiski teadlane, otsustas ta selle uuringu siiski järgi teha.
Tuli välja, et isegi kõige hullemates tingimustes ei suutnud ta sarnaste tulemusteni jõuda nagu algsed uurijad. See uuring kasutas samuti iganenud CE4 aurustajaid, millest iga tehtav tõmme pidi olema vähemalt 5 sekundit. Mõned asjaolud selles uuringus on lihtsalt ebareaalsed, nagu see, et keegi tõmbab kogu aeg 5 sekundit järjest 4.8V võimsusega. Kuid isegi nendes ebareaalsetes tingimustes jõudis Dr.Farsalinose tiim 25 korda madalamate tulemusteni. Kui uuring viidi läbi modernse Nautilus Mini aurustajaga, siis jõuti tulemusteni, et 5ml e-vedelikku on 99.8% vähem kantserogeensem, kui seda on 20 sigareti suitsetamine.
Mida see siis kõik tähendab? Kui küsida Dr.Farsalinose käest, siis tema meelest on ebaeetiliste ning kehvalt läbi viidud uuringutest veel suurem probleem meedia ülepingutatud reaktsioon. Tänapäeva peavoolu meedia teenib raha inimeste hirmutamisega ning faktide kontrollimine on kahjuks jäänud tagaplaanile. Paljud meediakanalid on kallutatud ning seetõttu näedki erinevatest teemadest kas siis pigem positiivseid või negatiivseid uudiseid. Hea ajakirjanduse alustalaks on neutraalsus ning faktide kontrollimine, mitte klikkide korjamine ja raha teenimine. Uuringuid tasub alati kriitilise pilguga lugeda, ning samuti vaadata, kuidas need läbi viidud on.