Dr. Derek Yach vastab süüdistustele Suitsuvaba sihtasutuse kohta
Eelmisel septembril teatas maailma üks kõige suuremaid tubakatootjaid Philip Morris International INC (PMI) plaanist toetada suitsetamise vastast võitlust 1 miljardi dollariga. Sellest sündis Suitsuvaba sihtasutus, mida juhib Dr Derek Yach.
Loomulikult olid paljud suitsetamisvastased eksperdid üsna skeptilised ning kahtlesid PMI motiivides. Skeptikute sõnul on selle toetuse ainuke põhjus selles, et kindlustada PMI edu ning nende IQOS seadme müümine.
Derek Yach on tubakavastane aktivist, kes mängis olulist rolli ’’World Health Organization’’ loodud tubaka kontrolli loomisel (FCTC) 2005. aastal. Hetkel on ta Suitsuvaba sihtasutuse juht, kes usub siiralt FCTC efektiivsusesse, et ennetada suitsetamise alustamist. Kahjuks ei ole selle loomisel võetud arvesse hetkel suitsetavaid inimesi.
Derek Yach’i ütles, ’’Et reaalselt kiirendada suitsetajate arvu vähenemist, peame me tähelepanu pöörama suitsetamisest loobumise vahenditele ning parematele regulatsioonidele kahju vähendamis produktidele’’. Yach lisas, et igal aastal sureb suitsetamisest tulenevatesse haigustesse üle seitsme miljoni inimese üle maailma ja sellega soovibki antud sihtasutus võidelda. Nende eesmärk on aidata suitsetajatel loobuda, pakkudes tänapäeval saada olevaid alternatiive nagu e-sigaretid.
Samuti on Yach veendunud, et vaja läheb sõltumatuid uuringuid nende toodete kohta ning seda tuleks kindlasti toetada. Tuleb vaadata nii positiivseid kui negatiivseid külgi, et suitsetajal oleks selge ülevaade sellest, millised valikud tal on.
Tubakavabade laste kampaania kommunikatsiooni asepresident Vince Willmore on aga üks nendest, kes on skeptiline antud sihtasutuse suhtes. Tema sõnul ei ole antud sihtasutus usaldusväärne senikaua, kuni seda rahastab PMI. Tema sõnul on see ainult suitsukate, et kaitsa PMI ärihuve.
Yach aga soovib oma kolleegidele kinnitada, et ta ei ole ’’tumedale poolele’’ üle läinud lisades, et tema koostöö PMI’ga põhineb võimalusel mitte usaldusel. Yach ütleb ’’ma ei ole nii naiivne uskumaks, et PMI teeb seda niiöelda hea tunde jaoks, et nad surmade arvu vähendavad. Nemad tahavad toodet, mis on vähem kahjulik, kuid siiski toob neile kasu. See on antud teema algus ja lõpp’’.
Yach on teadlik, et mitmed endised kolleegid WHO’s ei ole tema lähenemisega antud teemasse nõus. Samuti ei ole ka talle endale PMI koostöö kerge, aga ta usub siiski, et tuleks teha kõik võimalik suitsetamise vähendamiseks, olgu see siis kasvõi PMI’ga koostöö. Tema sõnul on liiga palju kaalul, et vastupidist teha.